Activera Select S vandbesparende brusesæt
Activera Select S fra Hansgrohe giver dig en enkel og funktionel bruseløsning, der fungerer både til badekar og bruseniche. Brusesættet er i krom, som giver et roligt og klassisk udtryk, der passer ind i de fleste badeværelser. Sættet består af en rund håndbruser med 2 stråletyper, en 1,6 meter lang bruseslange samt en 71,4 cm brusestang med et justerbart glidefeste.
Rain-strålen skaber en blød og behagelig bruseoplevelse, mens ImpactRain giver en mere koncentreret stråle, som kan bruges til let massage eller til effektiv skylning af shampoo. Med et tryk på Select-knappen skifter du nemt mellem de to stråletyper.
Fordele ved Activera Select S brusesæt:
- Håndbruser med brusehoved på Ø9,5 cm
- Rain giver et blødt og afslappende bruseregn
- ImpactRain velegnet til massage eller skylning af shampoo
- EcoSmart teknologi med vandbesparelse
- QuickClean for nem fjernelse af kalk
- 1,6 meter bruseslange
- 71,4 cm brusestang med højdejusterbart glidefeste
Enkelt design med funktionelle detaljer
Håndbruseren har Hansgrohes QuickClean+ teknologi med fleksible silikondyser, der modvirker kalkaflejringer. Eventuelle rester kan fjernes nemt med fingrene.
Glidefeste kan flyttes op og ned ved at holde knappen inde – og låses automatisk, når du slipper den. Det kan desuden drejes på stangen, og under montering vælger du, om holderen skal placeres til højre eller venstre. Bruseslangen er udstyret med kugleled, som modvirker, at den snor sig, hvilket giver en mere behagelig brug og længere holdbarhed.
Med Hansgrohe VarioFix – fleksibel montering med variabelt vægbeslag. Det gør det muligt at bruge eksisterende borehuller og tilpasse placeringen af brusestangen individuelt. En praktisk løsning til dig, der renoverer badekar eller bruseniche.







































