Multitec læksøgespray, 400 ml

Multitec læksøgespray, 400 ml

Varenummer: 251041040
  • Effektiv til hurtig detektering af utætheder
  • Kan bruges direkte uden forbehandling
  • Sikker formulering med CO₂ som drivmiddel
  • Velegnet til kolde og frostpåvirkede installationer
Produktbeskrivelse

Effektiv læksøgespray til hurtig og sikker detektering af utætheder

Med Multitec læksøgespray får du et pålideligt værktøj til hurtigt at opdage selv de mindste utætheder på luft- og gasinstallationer. Sprayen danner et opskummende lag, der straks afslører utætheder ved at boble op, så du nemt kan lokalisere problemet uden besvær.

Produktet er klar til brug direkte fra dåsen, uden behov for forbehandling eller rengøring. Drivmidlet består af kulsyre (CO₂), som hverken er sundhedsskadelig eller brændbart. Multitec læksøgespray kan anvendes på kolde emner helt ned til -30°C og tåler frost, hvilket gør den velegnet til både indendørs og udendørs opgaver året rundt.

Fordele ved Multitec læksøgespray

  • Præcis detektering: Sporingsskum afslører straks utætheder med synlige bobler
  • Nem at bruge: Kan påføres direkte uden forbehandling eller rengøring
  • Sikker i brug: Drivmidlet er hverken sundhedsskadelig eller brændbart
  • Bredt temperaturspænd: Virker på kolde overflader ned til -30°C
  • Godkendt kvalitet: Testet og godkendt af Danmarks Gasmateriel Prøvning

Pålidelig løsning til professionelle og private

Multitec læksøgespray er et oplagt valg for dig, der ønsker en hurtig og sikker metode til at finde utætheder på rør og installationer. Den hudvenlige pH-værdi og den brugervenlige formulering gør sprayen velegnet til både professionelle og gør-det-selv-løsninger.

OBS! Produktet er godkendt til brug på polyethylenrør (PE), men bør testes på andre plasttyper før brug.

Specifikationer

Mærke

Unipak

Produkt

Øvrigt

Produceret i

Danmark

Leverandørens varenummer

2700040

EAN nummer

5708923270061

Varenummer

251041040

Kontaktinformation på leverandøren

Farepiktogrammer:

Ikke angivet

Signalord:

Ikke angivet

Faresætninger:

H229: Beholder under tryk. Kan sprænges ved opvarmning.

Produktidentifikatorer:

Ikke angivet

MAL kode:

Ikke angivet

Sikkerhedssætninger:

P210: Holdes væk fra varme, varme overflader, gnister, åben ild og andre antændelseskilder. Rygning forbudt. / P251: Må ikke punkteres eller brændes, heller ikke efter brug. / P410 + P412: Beskyttes mod sollys. Må ikke udsættes for en temperatur, som overstiger 50°C/122°F.